KEMALPAŞAMIZ'DA MEVSİMİN İLK KİRAZ HASADI GERÇEKLEŞTİ

24 NİSAN 2024

Bağyurdu Ovası'nda gerçekleştirilen ilk kiraz hasadına İzmir Valisi Süleyman Elban, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı, Belediye Başkanımız Mehmet Türkmen, Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray katıldı.

 ÜRETİLEN KİRAZ’IN `’I İHRACATLIK

Vali Elban, üretici Engin Uğur'un bahçesini ziyaret ederek bilgi aldı ve kiraz topladı. 
Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Elban, ilçemizdeki ilk kiraz hasadının hayırlı olması temennisinde bulundu. Elban, ilçemizde 118 bin 500 dekarlık alanda kiraz üretimi yapıldığını ve yıllık 112 bin ton hasat gerçekleştirildiğini belirtti. Ayrıca, bu kirazların yüzde 60'ının ihraç edildiğini ifade etti. 
Vali Elban, "Biz de bugün hasat yapılırken üreticilerimizle ve bu işle uğraşan ticaret erbabıyla beraber olmak istedik. Hayırlı, bereketli olmasını, bol kazanç getirmesini dilemek için geldik. İnşallah bereketli bir yıl olur." dedi. 

KUZEY YARIM KÜRENİN İLK KİRAZI

Belediye Başkanımız Mehmet Türkmen ise üreticinin yüzünün güleceği bir sezon olması yönünde temennilerde bulundu.
Türkmen; “Umarım bu yıl üreticilerimiz pazar bulma ve mahsulde sıkıntılar yaşamazlar. Kiraz bereketli ovalarımızın göz nurudur, tüm üreticilerimiz için  bol ve bereketli bir sezon olmasını diliyorum.’’

Türkmen Kemalpaşa’mızın kirazının kuzey yarım kürenin ilk kirazı olduğuna da vurgu yaptı. “İklim koşullarının elverişliliği sayesinde ilçemizde hasat edilen kirazlar  kuzey yarım kürede ilk hasat edilen kirazdır. Nisan ayında ovada başlayan kiraz hasadı devam eden aylarda Nif Dağı eteklerinde yer alan yayla kirazlarının toplanması ile haziran ayını sonlarına  kadar devam eder.” Dedi.

Sosyal Medyada Paylaş

DİĞER HABERLER

Tüm Hakları Saklıdır © 2024 Kemalpaşa Belediyesi