PANDEMİ SONRASI İLK MECLİS YAPILDI

07 HAZİRAN 2020

Toplantıda komisyon üyeleri seçilirken bir önceki Meclis’te tartışma konusu olan Aşağıkızılca’daki taşınmazın belediyeye devri ise bir sonraki oturuma bırakıldı.Koronavirüs salgını nedeniyle ülke genelinde belediye meclis toplantıları bir süre askıya alınmıştı. Normalleşmenin başlamasıyla belediye meclis toplantıları art arda yapılmaya başlandı. Kemalpaşa Belediye Meclis’i Kemalpaşa Belediyesi Meclis Salonu’nda salgın tedbirleri kapsamında üç ayın ardından yeniden toplandı. Meclis salgın döneminde canla başla çalışan ve hayatlarını kaybeden sağlık çalışanları, polisler ve bu önemde şehit olan askerler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

KARAKAYALI’DAN PANDEMİ SÜRECİ RAPORU

Meclis açılış konuşmasını yapan Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, salgın döneminde Kemalpaşa Belediyesi tarafından yapılan hizmetlerin raporunu sözlü olarak paylaştı. Karakayalı, “Corona yüzünden uzu süre toplanamadık. Umarım virüs son zamanlarını yaşıyordur en kısa sürede ülkeyi ve dünyayı terk eder ve rahat bir nefes alırız.

Salgın döneminde ki çalışmaları detaylı olarak açıklayan Karakayalı, ‘’Bu süreçte belediye olarak birçok yatırımı durdurup virüsle mücadeleye ve halkımıza faydalı olmaya yöneldik. 7 bin 900 haneye erzak yardımı yapıldı ve devam ediyor. Bin çift ayakkabı, 5 bin kg piliç dağıtıldı. İlçemizdeki 100’e yakın toplu taşıma aracı rutin olarak dezenfekte edildi. Aynı zamanda ilçemizdeki bütün resmi daireler de rutin olarak dezenfekte edildi. Belediye olarak 4 bin kg dezenfektan alımı yapıldı. Ayrıca 250 bin adet maske alınarak pazar ve kiraz alım merkezlerinde vatandaşa ücretsiz olarak dağıtıldı. Üç adet dezenfekte tüneli alınarak pazar yerlerimizde ve belediye binamızda kullanıldı. Düğün salonlarında ve Pazar yerlerinde kullanılmak üzere 23 adet ateş ölçer alınarak halkın hizmetine sunuldu. Salgın sürecinde maddi imkanı yerinde olmayan ailelere 350 adet bebek paketi dağıtımı yapıldı. Salgın döneminde 8 bin 65 üstü vatandaşın ihtiyacı sorularak istekleri doğrultusunda yardımlarda bulunuldu. Çiftçilerimize 30 bin sebze fidanı ücretsiz olarak dağıtıldı. Maalesef pandemi süreci kiraz hasadı zamanına denk geldi. En büyük kiraz alanımız da Bağyurdu. Buraya çevre il ve ilçelerden gündelik işçiler geldi. Bu işçilerin barınma ihtiyaçları belediyenin spor alanında yapıldı. Gıda ve odun ihtiyaçları da karşılandı. Bütün bu hizmetler gelen işçilerin hijyen koşulları gözetilerek yapıldı. Kız meslek lisesi müdürlüğümüzle iş birliği yaparak okulumuza 50 bin maske diktirdik. Ve bu maskeler de çiftçilerimize ve işçilerimize dağıtıldı. Vefa grubuna 4 adet araç takviyesiyle destek olduk. 1 adet minibüsümüzü de devlet hastanemizin hizmetine sunduk ve LGS ve YKS için tüm okulları dezenfekte ettik” dedi.

BÜYÜKŞEHİRDEN 200 GÖNÜLLÜ DESTEĞİ

Bu yıl kiraz hasadında bir ilkin yaşandığını ifade eden Karakayalı, “Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle 200 gönüllümüz çiftçilere hasat zamanında yardımcı oldu. Pandemi sürecini bu şekilde atlatmaya çalıştık. En büyük sevincim Kemalpaşa’da bütün birimlerimizle birlikte Kemalpaşa’da vaka sayılarında büyük bir patlamanın yaşanmamış olması oldu. Ayrıca bıraktığımızı söylediğimiz yatırımlarımızı da ilerleyen dönemlerde yeniden yapılacağını duyurmak istiyorum” diye konuştu.

Kemalpaşa’ya yapılması planlanan üniversitenin de konuşulduğu Meclis’te Başkan Karakayalı, üniversitenin gelmesinin kendisinin değil tüm Meclis’in başarısını olacağını söyleyerek, “size çağrım bu işte hep birlikte hareket etmek. Hep birlikte konuyla ilgili ziyaretlerimizi gerçekleştirelim ve ilçemize üniversite getirelim. Önceki belediye başkanının yaptığı kültür merkezinin de okul haline getirilmesini istiyoruz. Bu sayede halkımız kalkınır, Kemalpaşa kalkınır” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaş

DİĞER HABERLER

Tüm Hakları Saklıdır © 2024 Kemalpaşa Belediyesi