KEMALPAŞA’DA TİS SEVİNCİ

19 ŞUBAT 2022

Kemalpaşa Belediyesi 49’u kadrolu işçi olmak üzere toplam 546 emekçi adına DİSK ile toplu iş sözleşmesi imzaladı. Kemalpaşa Belediyesi ve DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası 7 No’lu Şube arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinin törenine Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Genel-İş Sendikası 7 No’lu Şube Başkanı Özgür Genç’in yanı sıra Kemalpaşa Belediye Başkan Yardımcıları, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, şube yöneticileri ve işyeri temsilcileri katıldı.

“İŞÇİLERİMİZİ ENFLASYONA EZDİRMEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde konuşan Başkan Rıdvan Karakayalı, “Emeğin en yüce değer olduğu anlayışından hareketle, adını kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten alan ilçemiz için tüm zorlu koşullara rağmen üretmeye ve ter dökmeye azimle devam edeceğiz. Ülkemiz maalesef ekonomik bir krizden geçiyor. Bizler de bundan sonraki süreçte mümkün olduğu kadar işçi arkadaşlarımızı ayakta tutabilmek, enflasyona ezdirmemek için bir sözleşmeye imza attık. Ayrıca, bu sözleşmeyle ILO’nun ilgili maddelerinin yer aldığı toplu iş sözleşmesine imza atarak taciz ve şiddetin önlenmesine yönelik Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımıza internet yardımı sağlayarak eğitime destek vermeye önem gösteriyoruz. İmzalanan sözleşmenin işçi arkadaşlarımıza, Kemalpaşa’mıza ve belediyemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

SARI’DAN BAŞKAN KARAKAYALI’YA TEŞEKKÜR

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “7 No’lu şubemizin ve yöneticilerin de katkılarıyla birlikte, tüm bürokrasiye, şirket genel müdürümüze ve Başkanımız Rıdvan Karakayalı’ya işçilerin alın terinin karşılığını verdikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

“İŞÇİ ARKADAŞLARIMIZIN TALEPLERİNE CEVAP OLDUK”

Sözleşme taslağını işçilerin talepleri doğrultusunda hazırladıklarını söyleyen Genel-İş Sendikası 7 No’lu Şube Başkanı Özgür Genç,” TİS ile ilk defa sendikalaşan ve örgütlenen işçi arkadaşlarımız, birçok hakka sahip oldular. Ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle, işçi arkadaşlarımızın insanca yaşamaları için taleplerine cevap olduk. Yerellerde mücadele etmenin önemini ve kıymetini de aktarmaya çalıştık. Ve dedik ki ;krizi biz yaratmadık bedelini de biz ödemeyeceğiz. Bu nedenle daha çok birlik daha çok örgütlülük ve mücadele için yolumuza devam edeceğiz. TİS’e katkı koyan Genel İş ailesine, Başkanımız Rıdvan Karakayalı’ ya, başkan yardımcıları ve müdürlere, işçilere, 7 No'lu Şube yönetici ve temsilcilerine teşekkür eder, TİS’in herkese hayırlı olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

ÇOCUĞU EĞİTİM GÖREN İŞÇİYE İNTERNET YARDIMI

Aynı görev tanımında çalışan işçilerin ücretleri eşitlendiği toplu iş sözleşmesinde işçilerin taban yevmiyeleri; yemek ,yol , yakacak, eğitim, ikramiye ve diğer sosyal yardımlar adı altında ücretlerine iyileştirmeler yapılırken pandemi nedeniyle, Kemalpaşa ilçesinde uzaktan eğitim görmek zorunda kalan ve eğitim haklarını tamamlayamayanlara Türkiye'de bir ilk olarak her ay internet yardımı yapılması maddesi kabul edildi.

TİS’E ILO 190 MADDESİ EKLENDİ

Kemalpaşa Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde, işçilerin sosyal ekonomik ve kültürel anlamda toplu iş sözleşmesine dahil olan maddelerle iyileştirmeler yapıldı. Başkan Rıdvan Karakayalı ve Genel-İş 7 No’lu Şube Başkanı Özgür Genç arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde ILO 190 Sayılı “İş Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi” toplu iş sözleşmesi hükmü olarak kabul edildi. Öte yandan sözleşmede kadınlara ayda 1 gün regl izni de yer aldı.

Sosyal Medyada Paylaş

DİĞER HABERLER

Tüm Hakları Saklıdır © 2024 Kemalpaşa Belediyesi